آموزش استیم (Steam)آموزش ها

استیم یا Steam چیست ؟

استیم بزرگترین توزیع دیجیتال بازی های کامپیوتری است!

استیم (به انگلیسی: Steam) یک سکوی توزیع دیجیتال است که برای بازی ویدئویی چندنفره و مدیریت حقوق دیجیتال توسط شرکت والو توسعه یافته است. این پلتفرم برای توزیع بازی‌های رایانه‌ای و رسانه‌های مرتبط آنلاین استفاده می‌شود؛ به صورتی که داده‌های مرتبط با آن‌ها توسط گیمر ها یا توسعه‌دهندگان مستقل کوچک‌تر به خانه‌های نرم‌افزار بزرگ‌تر به اشتراک گذاشته می‌شود. در اکتبر ۲۰۱۲، شرکت والو ویژگی جدیدی را فراهم کرد تا داده‌های از نوع غیر بازی‌های رایانه‌ای نیز در محیط انجمن استیم به اشتراک گذاشته شود، که این خود شامل قابلیت‌های گسترده‌ای شامل فهرست دوستان، گروه‌ها، ذخیره‌سازی ابری داده‌ها، چت صوتی و تصویری بازیبازان برای بازی‌های آنلاین و … نیز می‌شود.

استیم بزرگترین توزیع دیجیتال بازی های کامپیوتری است ، به طوری که در سال ۲۰۱۳ ، ۷۵ درصد از بازار را در اختیار داشت . تا سال ۲۰۱۷ ، درآمد حاصل از فروش بازی در استیم به ۴٫۳ بیلیون دلار رسیده و آمار ۱۸ درصد از فروش کل بازی را در اختیار دارد . تا ۲۰۱۹ ، سرور حدود ۱ بیلیون کاربر با ماهیانه ۹۰ میلیون کاربر فعال دارد . پیشرفت و ارتقای بی نظیر استیم ، سرانجام به تولید محصولات و فرآیند های دیگری نظیر Steam Controller و واقعیت مجازی استیم شد .

تاریخچه: تا قبل از وجود استیم ، شرکت ولو مشکل آپدیت کردن بازی های آنلاین خود مانند کانتر استرایک را داشت . به روز رسانی پچ ها گاها باعث قطع شدن بازی ها حتی تا چند روز میشد . به همین منظور ولو تصمیم به ساخت سیستمی گرفت که این آپدیت ها را به صورت خودکار انجام داده و همچنین آنتی چیت قوی تری نیز داشته باشد . اواخر سال ۲۰۰۲ ولو متوجه شد اکثریت کاربران از اینترنت پر سرعت استفاده می کنند که در طی همین سالها بهبود و روندی صعودی گرفته بود و کاربران میتوانند راحت تر از قبل از طریق اینترنت به بازی ها دسترسی داشته باشند . به همین منظور برای ساخت این پلتفرم با شرکت هایی مانند یاهو! و مایکروسافت وارد مذاکره شد ، ولی جواب منفی گرفت .

استیم در سال ۲۰۰۲ ، با نام های Grid و Gazelle از ورژن بتای خود رونمایی کرد . اولین بازی که قابلیت دسترسی به مود خود را داشت ، Day of Defeat بود . گیب نیوئل اعلام کرد اجازه دسترسی به موتور بازی و غیره را با هزینه خواهد داد .

بین ۸۰ تا ۳۰۰ هزار نفر قبل از اعلان ورژن رسمی در این بتا برای آنلاین بازی کردن بازی کانتر استرایک شرکت کردند . سایت و برنامه به دلیل وجود فشار زیاد کاربران برای آنلاین بازی کردن زیر فشار زیادی رفتند ، حتی سرور دچار مشکلاتی شد که نهایتا باعث شد نسخه اصلی نرم افزار استیم ارائه شود .

نیمه‌جان ۲ اولین بازی ای بود که برای بازی نیاز به نصب نرم افزار استیم را داشت . اوایل سال ۲۰۰۵ ، ولو وارد مذاکره با شرکت های پخش بازی های رایانه ای شد تا بازی های آنان را روی استیم ارائه کند، مانند بازی Rag Doll Kung Fu . تا سال ۲۰۱۴ ، تعداد بازی های فروخته شده استیم به عدد ۱٫۵ بیلیون دلار رسید .

منبع
wikipedia.org
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن